CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Większość ludzi myśli że nie ma wpływu na swój stan psychiczny - można go zmienić, jeśli zrozumie się swoje uczucia i emocje. Brak kontaktu ze swoimi emocjami i uczuciami - emocje i uczucia są kluczem do zrozumienia samego siebie.
Najczęściej uważamy emocje za zbędne obciążenie i nonsens. Spychamy je na peryferie naszego życia i staramy się jak najdokładniej je ukryć. Znosimy wszystko z uśmiechem, próbujemy się uśmiechać, próbujemy się pozbierać, jakoś sobie poradzić - dlatego emocje niczym żywioł wybuchają w najmniej spodziewanych momentach. Wszyscy w jakimś stopniu poddaliśmy się modzie ukrywania uczuć. Taka postawa niszczy życie, ogranicza możliwości. Walczymy o odzyskanie kontroli, ludzie stali się ostrożni i egoistyczni, mniej cywilizowaniu i mniej wrażliwi.

Emocje nie są tajemnicą. Dzięki ich zrozumieniu możemy zacząć doświadczać ich twórczej siły, możemy znaleźć to co w nas najlepsze. Życie jest rodzajem paradoksu przeciwieństw, a cała sztuka polega na zachowaniu równowagi między nimi.

Odpoczynek przywraca poczucie jedności ciała i umysłu oraz dobre samopoczucie. Relaks jest sposobem na pozbycie się napięcia fizycznego, które jest reakcją obronną na stres emocjonalny.

Stres emocjonalny gromadzi się w głównych częściach ciała, usztywnia grupy mięśniowe (ramiona, mięśnie grzbietu, mięśnie twarzy, kolana, nogi). Każda część ciała reaguje na inny rodzaj stresu, dlatego stan ciała odpowie na pytanie, jaki jest stan ducha. To język ciała.

Mięśnie twarzy tężeją, twarz staje się jak maska, mięśnie grzbietu tworzą tarczę ochronną. Kość krzyżowa kurczy się, mówi o walce o przetrwanie, kolana informują o słabości i kontroli, w nogach odczuwa się emocje takie jak gniew.

Wyznaję zasadę pozytywnego i twórczego podejścia do samopoznania. Z dużą rezerwą podchodzę do psychoterapii i psychoanalizy. Większość terapeutów zachęca pacjenta, aby powracał myślami do przeszłości, aby rozmyślał o swoich depresjach, nieszczęściach, wszystko po to, aby poczuć się lepiej. Automatycznie i nieodwracalnie uwalnia się przykre uczucia i niemiłe doświadczenia.

Jakie korzyści może przynieść rozmyślanie na temat przeszłości? Przeszłość do czas, który już się dokonał. Całkowita zmiana życia wymaga dużej odwagi, poszukiwań, zrozumienia. Rozwój twórczy pozwala nam na odkrycie talentu. W każdym z nas - dążenie do antycznego ducha.

Jak zrobić pierwszy krok, przydatny w naszym życiu? Sztuka samoakceptacji - Polega na sztuce akceptacji innych, ich różnorodności, przeciwieństw - tylko przeciwieństwa potrafią się czegoś nauczyć.

Pozytywne myślenie - Siła afirmacji jest w stanie zmienić podświadomie myśli i kształtować życie według swej woli.
Poczucie humoru - Śmiech jest zaraźliwy (najlepiej umieć śmiać się z samego siebie). Terapia śmiechem.
Hobby - Zawsze wnosi coś nowego do naszego życia. Daje nam poczucie sensu istnienia. Może być okazją do nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi.
Słuchanie muzyki - Kształtowanie słuchu jest jedną z większych przyjemności życia. Spokojna muzyka pomaga uzdrowić ciało i uspokoić umysł, przynosi nam ukojenie stany alfa.
Relaksujące otoczenie - Sztuka aranżacji przestrzeni, wybór i łączenie kolorów, naturalne tkaniny, łagodne oświetlenie.
Wypoczynek na łonie natury - Oderwanie się od codzienności sprawia że masz czas na przemyślenie, co naprawdę w życiu jest warte.
Odpowiednie odżywianie
- Dobre trawienie. Nie jedz, kiedy jesteś zdenerwowana.
Ogród - Uprawiaj kwiaty o różnych kolorach i zapachach, tak, aby cieszyły wszystkie zmysły.

Iwona Jakubiak dla www.wellnessinfo.pl