CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Suchość skóry to poważny i coraz częstszy problem. Jeszcze do niedawna sucha skóra była dolegliwością przede wszystkim ludzi w starszym wieku. Jednak coraz częściej z tym problemem borykają się ludzie w każdym wieku.
Na wysuszanie skóry ma wpływ:

  • centralne ogrzewanie,częste zmiany temperatury,silny wiatr 
  • klimatyzacja,
  • intensywne, nierozsądne i nadmierne opalanie się (również w solarium),
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • częsty kontakt z wodą, stosowanie silnych detergentów myjących,
  • palenie papierosów
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.


Czynniki te sprawiają, że suchość skóry jest zjawiskiem coraz częstszym i stanowi duży problem społeczny. Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom, jest mało elastyczna, staje się szorstka i ściągnięta. Nieprzyjemnymi objawami suchości skóry jest łuszczenie się, pieczenie, świąd, a często dochodzi nawet do jej pękania.
Jak poprawić jej wygląd?

  • Stosuj łagodne preparaty myjące. Nie należy używać typowych mydeł, płynów do kąpieli i pod prysznic, ponieważ zawierają one substancje zapachowe, barwniki i detergenty, które mogą nasilać wysuszenie skóry i działać drażniąco na skórę.
  • Częściej wybieraj krótki prysznic niż długą kąpiel. Toaleta dłuższa niż 10 minut zwiększa utratę wody. Woda powinna być letnia. Po kąpieli nie wycieraj mocno skóry, a jedynie delikatnie osuszaj skórę miękkim ręcznikiem.
  • Pamiętaj, żeby po każdej kąpieli zastosować właściwy preparat nawilżający, który zatrzymuje wilgoć, odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i działa łagodząco. Pozwoli to utrzymać skórę w dobrej kondycji: miękką i sprężystą. U
  • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
  • Naskórek uszczelniają kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je w pestkach dyni, w serku tofu, oliwie z oliwek, orzechach, rybach
  • Jedz warzywa i owoce, które zawierają witaminę A, C, E.


A jeśli skóra jest bardzo sucha?

Przy bardzo suchej skórze ważna jest szybka odbudowa jej wodno-tłuszczowej warstwy. Zapewnić to mogą dobrze dobrane preparaty pielęgnujące (emolienty). Należy je stosować nie tylko w celu ochrony skóry, ale również w celu jej nawilżenia (powstrzymanie dalszej utraty wody) i natłuszczenia (odbudowanie ochronnej warstwy lipidowej naskórka). Kremy, emulsje i mleczka pokrywają skórę ochronną warstwą. Tworzą na skórze film, który nie pozwala wyparować wodzie zamkniętej w naskórku. Preparaty przeznaczone do suchej skóry zawierają substancje silnie nawilżające i natłuszczające. Dlatego zwróć uwagę czy produkt, którego używasz zawiera substancje zwiększające zdolność wiązania wody. Są to:
· pochodne kwasu hialuronowego (jego jedna cząsteczka ma zdolność wiązania 1000 cząsteczek wody),
· naturalny czynnik nawilżający (NMF), do którego należy zespół składników zatrzymujących wodę: mleczany, mocznik, aminokwasy, ceramidy,
· gliceryna (wiąże wodę, nawilża i zmiękcza skórę).

Krem na twoją miarę
· Unikaj stosowania preparatów na bazie alkoholu, które wysuszają skórę. Dwa razy dziennie stosuj preparaty nawilżające skórę.
Wybierając krem, poznaj dokładnie jego skład. Twoja skóra ma określone potrzeby, które możesz zaspokoić, dostarczając jej jednych substancji, a ograniczając inne. Oto praktyczna ściąga, która ułatwi ci idealne dobranie kremu.
Po pierwszy kosmetyk nawilżający warto sięgnąć już przed 20. rokiem życia. Dla młodych dziewczyn odpowiedni będzie krem lekki, beztłuszczowy, np. w formie żelu lub fluidu, z wyciągiem z aloesu, ogórka i pantenolem. Dobrze, by miał też filtry przeciwsłoneczne, zapobiegające fotostarzeniu się cery.
Jeśli masz skórę suchą, szukaj kremów z kwasem hialuronowym, kolagenem i wyciągiem z owsa. Skutecznie ją nawilżą i stworzą warstewkę, która zabezpieczy przed wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyki te zwykle mają bardziej gęstą, odżywczą konsystencję.
Cery mieszana i tłusta potrzebują preparatów lekkich. Dla tłustej najlepsze będą beztłuszczowe emulsje lub żele, z kwasem salicylowym, cynkiem lub wyciągiem z drożdży. Potrzeby cery mieszanej zaspokoją tzw. kremy inteligentne, czyli takie, które nawilżą suche partie skóry (policzki), zmatują i ograniczą zaś wydzielanie sebum w warstwie T. Zwykle zawierają kwasy owocowe i ekstrakty z alg.
Przy cerze odwodnionej sięgnij po kremy intensywnie nawilżające. Zastosowane w nich kwas hialuronowy, magnez i gliceryna pomogą głęboko odżywić skórę i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia. Znakomitym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z profesjonalnej sesji zabiegów nawilżajacych w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalista oceniając stan skóry będzie w stanie dobrać optymalny kosmetyk do pielęgnacji domowej.

Pamiętaj

  • Wszystkie rodzaje cery potrzebują nawilżania, bo wszystkie bywają narażone na wysuszenie. Nawet skóra tłusta, zwłaszcza gdy przeszła agresywną kurację przeciwtrądzikową. Dobra wiadomość: kremy nawilżające do cery tłustej mają właściwości matujące.
  • Gdy spada wilgotność otoczenia, naskórek też traci wodę. To skutek różnicy ciśnień osmotycznych. W klimatyzowanym pomieszczeniu, w mroźny, wietrzny lub słoneczny dzień wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc., uznawanych za granicę dla dobrego "samopoczucia" skóry. Podczas długiego lotu samolotem - nawet do 10 proc. Zachodzi wtedy efekt "wyciągania" wody z naskórka.
  • Nawilżanie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Około trzydziestki potrzebujemy jednak czegoś więcej. Kremy nawilżające warto stosować w okresach dłuższego narażenia na odwodnienie lub szukać takich ze składnikami hamującymi starzenie i filtrami UV.

Iwona Jakubiak; kosmetolog dla www.wellnessinfo.pl